Шон Дунг, Виетнам 

За пещерата 

Шон Дунг е най-голямата пещера на Земята. Намира се в националния парк "Фонг На-Ке Банг", в Анамските планини във Виетнам. Дълга е цели 9 км, широка е 200 м и е висока 150 м. В продължение на милиони години водата и варовика бавно са създали уникални образувания. 

Много са особеностите, които правят пещерата във Виетнам забележително природно чудо. Тя се простира на дължина от 9 километра, широка е 200 метра и е висока 150 метра, което я прави най-голямата пещера в света. Галериите й могат да поберат дори улици и небостъргачи. Сон Дунг е дом на една река, няколко джунгли и цели екосистеми. Впечатляващата природна забележителност е наричана още Mountain River.

Открита е през 1990г. от местен жител на име Хо Кан, но след това няколко години по-късно през 2009 Хо Кан води двамата експерти и техните екипи от пещерни изследователи, за да проучат пещерата.


Шон Дунг е сравнително млада пещера - на около 3 милиона години, като се е образувала във варовикова зона, съществуваща повече от 400 милиона години. Водата и варовикът, който е издълбаван в продължение на милиони години, са създали невероятни и уникални образувания.

Голямата река, която преминава през нея, се нарича Рао Туонг и е толкова буйна, че е прокопала огромен тунел под планинския масив Truong Son. Големи отломъци варовик са се откъснали през последните 500 000 години, като така са довели до появата на отвори в пещерата към външния свят. Те от своя страна са спомогнали за образуването на подземните екосистеми и джунгли, а с тях и на нови видове, които не са забелязвани на друго място по света.

Вътре можете да откриете пещерни перли с размер на бейзболна топка и сталагмити, високи колкото сграда, появили се благодарение на капещата в продължение на хиляди години вода от дупките в тавана на пещерата.

Първата експедиция е била възпрепятствана заради високо 90 метра калцитно препятствие, което на шега са наричали "Великата виетнамска стена." Едва през 2010 година тя е преодоляна и изкачена, което дава възможност на изследователите да завършат експедицията и да стигнат до края на пещерата.

Основният път за преминаване е дълъг 5 км, като на места е пресечен от участъци, достигащи 200 м височина и 150 ширина.

Сон Дунг е достатъчно обширна, за да побере цял 40-етажен нюйоркски небостъргач.

Учените се опитват да разберат има ли връзка между Сон Дунг и съседната пещера Тунг. Ако се окаже, че те са свързани по някакъв начин, Сон Дунг ще се превърне и в най-голямата по обем пещера в света.

Животинският свят в Шон Дунг

Тя е богата на различни форми на живот. Има маймуни, които се спускат от 200 м височина, за да навлязат в джунглата и да си съберат охлюви.

Там живеят също змии, катерици, плъхове, летящи лисици (вид прилепи) и много птици. Ламбърт и колегите му откриват някои нови видове риба, паяци, скорпиони, скариди, дървесни въшки и планктон - всички те изцяло бели и без очи, което е съвсем логично, тъй като там няма никаква светлина.

Има още много, което да видите там. Някои участъци са добре осветени от срутилия се таван. Слънчевите лъчи играят по повърхността и ще ви позволят да се насладите на невиждани гледки.

Дърветата в джунглата са високи 50 м. Климатът в пещерата е особен и тъй като е един и същ целогодишно, вътре постоянно има облаци, които донякъде ограничават видимостта.

Макар Ламбърт да е влизал в пещерата поне 100 пъти, ентусиазмът му не е стихнал. Той смята, че няма друго такова място никъде по света. И не става въпрос само за размера на Сон Дунг, а за всичко, на което можеш да се натъкнеш - от плувни басейни в мрака до 400-годишни фосили.

След като пещерата е проучена, правителството на Виетнам издава разрешително на туроператорите по света, за да организират преходи през нея. Посещението ще ви струва най-малко 3 хиляди щатски долара.

Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started